Dożywotnie wakacje i jednodniowy pracownik

„Byłem wczoraj na Canary Wharf. Setki osób niosących tekturowe pudełka ze swoim dobytkiem tłoczyły się przystankach taksówek” – powiedział Andrew – kolega z pracy, komentując bankructwo banku Lehman Brothers. W samym Londynie jednego dnia ponad 5 tysięcy osób straciło pracę. „Naprawdę mam złamane serce widząc biednych bankowców zarabiających po 200 tysięcy rocznie wylanych z pracy” odpowiedział John. „Zrozum, oni pewnie mają kredyty na mieszkania z widokiem na Tamizę, te za 2 miliony funtów, więc mogą mieć naprawdę problem”.

O czarnym poniedziałku i jeszcze czarniejszym wtorku piszą wszystkie gazety. Maklerzy z drugiego piętra z przejęcia nawet nie wyszli na lunch (o Matko Najświętsza!). „London Lite” opisuje historię 24-letniego Roberta Hilary z Nottingham, którego pierwszy dzień w Lehman Brothers był zarazem ostatnim.

Zbankrutowało też biuro podróży XL, zostawiając tysiące Brytyjczyków z niczym. „To straszne, ja mogę to zrozumieć, ale jak wytłumaczę swemu dziecku, że nie spotka się z Kaczorem Donaldem?” mówili zrozpaczeni turyści na lotnisku Gatwick.

Parę tysięcy kilometrów dalej Cherry Dogson nie może zakończyć swoich wakacji w Egipcie, z tego samego powodu. Cherry ma 49 lat i umiera na raka płuc. Te wakacje są jej ostatnimi, wycieczkę dla siebie i najbliższych kupiła po otrzymaniu diagnozy będącej wyrokiem śmierci. „Spędziliśmy ostatnie cztery dni próbując pozbierać pieniądze na podróż powrotną. Moje wakacje są zepsute. Chcę tylko wrócić do domu”.

W tym samym czasie, parę kilometrów od Canary Wharf artysta Damien Hirst sprzedał swoją rzeźbę za 70 milionów funtów. Rzeźbiarz nie pojawił się na licytacji, bo grał w bilard w Groucho Club na Soho.

W Londynie, jak nigdzie indziej, życie układa się w rytm wszechobecnych west-endowskich musicali. Raduj się i żyj, a potem umieraj.

Canary Wharf

(16/09/2008)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s